NEPM brings you performances from Symphony Hall every Sunday at 1 p.m. from September to June on Classical NEPM.
Sunday, January 28
(recorded April 15, 2023)
Andris Nelsons, conductor
Gautier Capuçon, cello
RAVEL Alborada del gracioso
Thierry ESCAICH Cello Concerto
(American premiere; BSO co-commission)
RACHMANINOFF Symphony No. 2
Sunday, February 4
Andris Nelsons, conductor
Kristine Opolais, soprano (Katerina Izmailova)
Pavel Černoch, tenor (Sergei)Sergei Skorokhodov, tenor (Zinovy Izmailov)
Günther Groissböck, bass (Boris Izmailov and Ghost of Boris)
Tanglewood Festival Chorus
SHOSTAKOVICH Lady Macbeth of Mtsensk
Sunday, February 11
Andris Nelsons, conductor
Randall Goosby, violin
SMYTH Overture to The Wreckers
BRUCH Violin Concerto No. 1
MENDELSSOHN Symphony No. 5, Reformation
Sunday, February 18
Karina Canellakis, conductor
Alisa Weilerstein, cello
Karen Cargill, mezzo-soprano
Johannes Martin Kränzle, bass-baritone
HAYDN Cello Concerto in C
BARTÓK Bluebeard’s Castle
Sunday, February 25
Tugan Sokhiev, conductor
Yunchan Lim, piano
RACHMANINOFF Piano Concerto No. 3
CHAUSSON Symphony in B-flat
Sunday, March 3
(recorded February 4, 2023)
Andris Nelsons, conductor
Amber Wagner, soprano (Elisabeth)
Marina Prudenskaya, mezzo-soprano (Venus)
Klaus Florian Vogt, tenor (Tannhäuser)
Christian Gerhaher, baritone (Wolfram)
Tanglewood Festival Chorus
ALL-WAGNER program
Overture and Venusberg Music from Tannhäuser
Tannhäuser, Act III
Sunday, March 10
John Storgårds, conductor
Pekka Kuusisto, violin
Outi TARKIAINEN Midnight Sun Variations
NIELSEN Violin Concerto
SIBELIUS The Oceanides and The Bard
SIBELIUS Tapiola
Sunday, March 17
Dima Slobodeniouk, conductor
Georgia Jarman, soprano
Actors from Concert Theatre Works
Tanglewood Festival Chorus
GRIEG Peer Gynt
Sunday, March 24
Mark Elder, conductor
Blaise Déjardin, cello
Tanglewood Festival Chorus
RAVEL Mother Goose (complete)
Elena LANGER The Dong with a Luminous Nose, for cello, chorus, and orchestra (American premiere; BSO co-commission)
DVOŘÁK The Noonday Witch
JANÁČEK Sinfonietta
Sunday, March 31
Clark Rundell, conductor
esperanza spalding, vocalist and bass
Leo Genovese, piano
Terri Lyne Carrington, drums
Dayna Stephens, saxophone
A Symphonic Celebration: Jazz Legend Wayne Shorter
ALL-WAYNE SHORTER PROGRAM
Causeway,
Midnight in Carlotta’s Hair,
Orbits,
Forbidden Plan-iT
Excerpts from ...(Iphigenia)
Gaia, for jazz quartet and orchestra
Sunday, April 7
Domingo Hindoyan, conductor
Pablo Ferrández, cello
Roberto SIERRA Symphony No. 6 (American premiere; BSO co-commission)
ELGAR Cello Concerto
DVOŘÁK Symphony No. 7
Sunday, April 14
Andris Nelsons, conductor
Yefim Bronfman, piano
Tanglewood Festival Chorus
Anna CLYNE Color Field
WAGNER Prelude and Liebestod from Tristan and Isolde
LISZT Prometheus
SCRIABIN Prometheus, Poem of Fire, for piano, color organ, chorus, and orchestra
Sunday, April 21
Andris Nelsons, conductor
Yuja Wang, piano
Cécile Lartigau, ondes Martenot
MESSIAEN Turangalîla-symphonie
Sunday, April 28
Andris Nelsons, conductor
Hilary Hahn, violin
MOZART Symphony No. 33
Anna THORVALDSDOTTIR Archora
BRAHMS Violin Concerto
Sunday, May 5
Andris Nelsons, conductor
Thomas Rolfs, trumpet
Sofia GUBAIDULINA Prologue for Orchestra
(American premiere; BSO co-commission)
Detlev GLANERT Trumpet Concerto
PROKOFIEV Symphony No. 4
Sunday, May 12
Andris Nelsons, conductor
J’Nai Bridges, mezzo-soprano
Lawrence Brownlee, tenor
John Relyea, bass-baritone
Tanglewood Festival Chorus
BERLIOZ Roméo et Juliette